3. CMS

CMS - (ang. Content Management System) Systemy zarządzania treścią pozwalają na proste i szybkie utworzenie serwisu www oraz jego późniejsza rozbudowę i aktualizację. Umieszczanie treści i sposób jej prezentacji odbywa się poprzez wbudowany panel administracyjny. Grafika strony jest przygotowywana osobno i są to tak zwane skórki, szablony, motywy (ang. skin, template, theme). Zarówno na oficjalnych stronach jak i tych fanowskich dostępna jest bogata biblioteka (setki darmowych i płatnych) motywów w kilkunastu kategoriach, a ich instalacja sprowadza się do kilku kliknięć. Skrypty CMS mają bardzo szerokie zastosowanie i sprawdzą się jako prosta wizytówka jak i rozbudowany serwis zarówno dla amatora jak i profesjonalisty, np: poprzez rozbudowę o kolejne moduły, wtyczki (ang. pluginy) wybrane z setek dostępnych w internecie np:
galerie, sklepy, ogłoszenia, recenzje, videotube, forum i integracja z serwisami społecznościowymi. Za wykorzystaniem Skryptów cms przemawiają również częste aktualizacje (a co za tym idzie minimalizacja błędów i wysokie bezpieczeństwo) i bardzo bogate Polskie wsparcie techniczne (np: fora internetowe, poradniki, kursy, tutoriale itp.).


TOP 3 najpopularniejszych darmowych CMS w Polsce. (o uniwersalnym zastosowaniu)

Miałem zamieścić przykłady zastosowań tych cms-ów jednak stwierdziliśmy że nie ma takiej potrzeby, bo takie strony odwiedzamy codziennie! Dokładnie, wszystko da się zrobić na tych skryptach i stoją na nich największe korporacje, strony rządowe, magazyny informacyjne, sklepy itd. 




Joomla!

"Strony tworzone w Joomli mogą wyglądać fantastycznie i osoby, którym na tym zależy z pewnością wybiorą ten system. Osoby z niewielkim doświadczeniem w tworzeniu witryn ucieszy fakt, iż system ten jest prosty w użyciu, a nawet narzędzia developerskie nie są trudne do opanowania. Ponadto Joomla posiada duże możliwości w postaci rozszerzeń. Mimo to nie jest to system doskonały. Pod względem kodu nie jest tak elastyczny jak Drupal i wiele elementów nie może być zmienione w tak łatwy sposób jak tam. Porównanie Joomli z Worpressem prowadzi do wniosku, że da się jeszcze wiele zrobić w kwestii bycia user-friendly. Osoby niezaawansowane, którym zależy na prostocie obsługi z pewnością prędzej zrozumieją Wordpress. Joomla jest wystarczająco prosta aby służyć każdemu, ale nie na tyle aby każdy z przyjemnością nauczył się z niej korzystać."
źródło: infonomika.uek.krakow.pl

Joomla! Polska: joomla.pl
Polskie wsparcie: joomla.net.pl


Wordpress

"Wordpress to przede wszystkim darmowy (rozpowszechniany na licencji GNU/GPL) system blogowy, który został napisany w PHP i który jednocześnie dostępny jest za darmo. Nazwa WordPress została zasugerowana przez Christine Selleck.

Początek Wordpressa datuje się na rok 2003 (pierwsza wersja została opublikowana 27 maja 2003) a w ciągu kolejnych lat jego popularność nieustannie rośnie. Głównym sposobem jego wykorzystania jest prowadzenie blogów przez internautów. Jednak kolejne, nowsze wersje Wordpressa pozwalają  do tworzenia nowoczesnych i zaawansowanych projektów takich jak serwisy informacyjne czy też sklepy internetowe.

Możliwość administrowania strony jest bardzo łatwa i przyjemna w obsłudze. Pracę w Wordpressie można porównać do pracy w Microsoft Word. Ponadto Wordpress jest systemem, który jest bardzo przyjazny dla wyszukiwarek. Polega to na tym, że stworzone strony w tym systemie bardzo dobrze dają się pozycjonować oraz szybko się indeksują. Bardzo ważnym elementem Wordpressa jest pełna interaktywność z czytelnikami bloga. Można się rejestrować, uczestniczyć w tworzonych przez autora ankietach czy pisać swe własne artykuły w serwisie stworzonym przez kogoś innego. Pełną kontrolę nad tym co dzieje się na blogu ma oczywiście administrator."
źródło: infonomika.uek.krakow.pl

Wordpress Polska: wordpress-polska.org
Polskie wsparcie: pl.wordpress.org



Drupal

"Drupal - system stworzony w 2000 roku przez studenta z Belgii Dries Buytaert’a, którego bostoński prestiżowy MIT okrzyknął jednym z najwybitniejszych kreatorów w wieku do 35 lat. Początkowo projekt funkcjonował pod nazwą Drop, ze stroną domową http://drop.org. W 2001 roku zmienił nazwę na Drupal.
Jest to system  rozwijany przez setki tysięcy użytkowników i programistów. Coraz więcej firm inwestuje w rozwój technologii na Drupalu, liczba użytkowników od 1,5 roku wykazuje stały miesięczny wzrost (ponad 50%). Do rozwoju Drupala dołączyły się takie firmy jak IBM, HP, Sony, BMG, EMI, a Microsoft wybrał ten system jako domyślną instalację na swoich nowych serwerach internetowych."
źródło: infonomika.uek.krakow.pl

Drupal Polska: drupal.org.pl
Polskie wsparcie: 
drupal.com.pl



Jeśli uważasz że warto wspomnieć o innym systemie zarządzania treścią, napisz nam o tym w komentarzu lub formularzu kontaktowym.
W Polsce mamy góra 20 popularnych skryptów a na całym świecie jest ich ok 1200 (według źródła cmsmatrix.org.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Baner